top of page

Działalność edukacyjna

Jednym z bardzo ważnych celów działania naszej fundacji jest wzmocnienie świadomości i proekologicznych postaw społeczeństwa w szczególności w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jak możemy tego dokonać?  Wierzymy, że jest to możliwe w oparciu o edukację przyrodniczą prowadzoną przez ludzi z pasją i dużą wiedzą merytoryczną. Dokładamy wszelkich starań aby nasze zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i przekazywały dużą ilość wiedzy w nietuzinkowy sposób.

Od początku naszej działalności prowadzimy kampanię edukacyjną na temat wędrówek ptaków, prowadząc stoiska edukacyjne podczas różnego rodzaju pikników i imprez plenerowych. Elementem kampanii edukacyjnej jest również nasze flagowe działanie czyli organizowanie Światowego Dnia Ptaków Wędrownych, który obchodzony jest 10 maja. Ponadto corocznie organizujemy wiosną Noc Sów na Akcji Bałtyckiej. Często działania edukacyjne towarzyszą naszej działalności naukowej czy to podczas prac Akcji Bałtyckiej czy podczas Akcji Karmnik.

Prowadzimy również odpłatne zajęcia edukacyjne w ramach "Edukacji z Rudzikiem"

Edukacja nie musi być nudna! W prowadzonych przez nas zajęciach łączymy ze sobą     elementy    pedagogiki

przygody, dzikiej przyrody oraz zabawy. Wierzymy, że nauka poprzez  zabawę, doświadczanie i bezpośredni kontakt jest podstawą kształtowania wrażliwości na piękno i ochronę przyrody. Zespół naszej Fundacji wywodzi się bezpośrednio z Akcji Bałtyckiej – najdłużej działającego w Europie programu obrączkowania ptaków, którego symbolem jest rudzik. Edukacja jest dla nas ważna, dlatego łączymy kompetencje i rzetelność z niekonwencjonalnymi metodami nauczania.

 

Korzystając z oferty Edukacji z Rudzikiem wspierasz naszą Fundację i prowadzone przez nią działania. Dzięki temu możemy obrączkować i badać ptaki w ramach Akcji Bałtyckiej oraz prowadzić działania edukacyjne na temat wędrówek ptaków na Pomorzu.

"Blog Rudzika Remusa jest projektem edukacyjnym realizowanym wspólnie przez Fundację Akcja Bałtycka, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Stację Badania Wędrówek Ptaków. Jego celem jest promowanie wiedzy ornitologicznej w przestrzeni internetowej poprzez komentowanie otaczającej człowieka rzeczywistości z perspektywy małego ptaka wędrownego – rudzika.

Blog prowadzony jest pod adresem www.rudzik-remus.ug.edu.pl. Autor wpisów to fikcyjna postać rudzika o imieniu Remus, który opisuje swoje codzienne zajęcia, przygody i przemyślenia na temat świata przyrody i świata ludzi. W opowieści związane z określonymi zagadnieniami Remus wplata elementy rzeczywistości ptasiej i inteligentnie łączy subiektywne wypowiedzi o charakterze komentarzy z opisem zachowań i zwyczajów zwierząt. W ten sposób, przekazując wiedzę przyrodniczą w sposób przystępny dla odbiorcy, blog wywiązuje się z funkcji edukacyjnej." (recenzja: Krzysztof Wencel)

Koncert

Warsztaty

Kiermasz rękodzieła

Wykłady

Pokazy obrączkowania ptaków

Stoiska edukacyjne

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

obchodzony jest od 2006 roku. Święto to zostało ustanowione przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W 2013 roku do światowych obchodów dołączyła Akcja Bałtycka organizując dzień otwarty. Od roku 2014 Fundacja Akcja Bałtycka i Nadmorski Park Krajobrazowy organizują Piknik Naukowy na plaży w Kuźnicy, wejście nr 29 w sąsiedztwie Terenowej Stacji Obrączkowania Ptaków  Akcji Bałtyckiej.

Noc Sów na Akcji Bałtyckiej. Raz w roku, wczesną wiosną spotykamy się przy obozowym ognisku aby wysłuchać opowieści o tajemniczych nocnych ptakach jakimi są sowy. Od 2014 roku, na przełomie marca i kwietnia zapraszamy wszystkich chętnych, małych i dużych na Noc Sów organizowaną na Stacji Terenowej Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy na Helu. Uczestnicy wydarzenia mają możliwość nauczyć się wielu ciekawych rzeczy na temat biologii sów, rozpoznawać poszczególne gatunki. Co roku w ramach tego wydarzenia organizujemy również pokazy sowiego kina pod gwiazdami, warsztaty rękodzielnicze oraz zabieramy uczestników na nocne obchody do sieci ornitologicznych. Przełom marca i kwietnia daje szanse na schwytanie migrujących przez polskie wybrzeże sów, uczestnicy Nocy Sów mają szansę zobaczyć na żywo oraz zobaczyć jak wygląda obrączkowanie tych niesamowitych ptaków.

bottom of page