top of page
Broszura - Co powiedziały nam ptaki przez 60 lat badań? Ornitologia...

Broszura - Co powiedziały nam ptaki przez 60 lat badań? Ornitologia...

Żyjemy w czasach bardzo szybkich zmian – nie tylko tych gospodarczo-społecznych,
ale także w otaczającej nas przyrodzie. Choćby znana nam z dzieciństwa stałość pór roku, pewna przewidywalność klimatu i innych naturalnych zjawisk, stopniowo zatraca się i ustępuje coraz większej nieprzewidywalności. Zagadnienie globalnych zmian klimatycznych wciąż potrafi budzić gorące spory, niemniej coraz więcej z nas zaczyna zdawać sobie sprawę, że nasza planeta w niedalekiej przyszłości może nie być już tak przytulnym miejscem do mieszkania jak dotychczas. Zjawiska i procesy, których doświadczamy, budzą potrzebę  zrozumienia ich mechanizmów, aby lepiej je poznać i móc przewidywać ich przebieg. Stąd w ostatnich latach tak wiele uwagi poświęca się badaniom i monitoringowi szeregu elementów naszego środowiska – temperatury i składu atmosfery, zasięgu lodowców, poziomu mórz i wielu, wielu innych parametrów. Czy coś na ten temat mogą też nam powiedzieć inne istoty żywe, których miliardy dzielą z nami dom na planecie Ziemia? Wśród nich te, dla których na Ziemi nie ma praktycznie żadnych granic – wędrowne ptaki?

 

Kiedy w 1960 r. grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego zakładała nad naszym morzem pierwszy obóz, na którym obrączkowano ptaki i który dał początek Akcji Bałtyckiej, nikt chyba nie myślał jeszcze o tych sprawach. Pionierom chodziło przede wszystkim o poznanie, skąd i dokąd lecą ptaki przez polskie Wybrzeże, a temat globalnych zmian klimatycznych miał dopiero stać się popularny. Dziś, po 60 latach nieprzerwanych badań wędrówek ptaków przez Akcję Bałtycką (co jest ewenementem na skalę światową), w naszych danych zapisany jest kawał historii ptasich migracji, które silnie zależą od warunków środowiska. Co zatem te dane mówią nam o zmianach klimatu i ich wpływie na ptaki.

 

Publikacja, którą oddajemy w Wasze ręce, drodzy Czytelnicy, jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedzi wstępnej i na pewno niewyczerpującej, wszak w akcyjnych danych wiele jest jeszcze tajemnic do odkrycia. Nie przestajemy też dokładać co roku kolejną cegiełkę do historii ptasich wędrówek, z której będą mogły korzystać także i przyszłe pokolenia. Kto wie, może pewnego dnia znajdziemy w tych danych odpowiedź na to, jak sprawić, by nasza planeta nie przestała być przyjaznym domem. Dla nas i dla ptaków.

 

Broszura przygotowana w ramach projektu „Co powiedziały nam ptaki przez 60 lat badań? Ornitologia w służbie ochrony środowiska i klimatu.” realizowanego dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

 

Broszura dostępna za darmo po pokryciu kosztów wysyłki.

 

Tekst: inż. Marta Starke, mgr Krzysztof Stępniewski, mgr Michał Starke, mgr Agata Pinszke

Ilustracje: dr Katarzyna Kopiec-Sekieta

Redakcja: dr inż. Jarosław K. Nowakowski, dr Beata Michno

Zdjęcia: Katarzyna Stępniewska,  Michał Starke, Pixabay: Valentin Hintikka,  Sven Lachmann , Lukáš Jančička,  Andrii Pogrebnyak, gris379, Manfred Richter, TheOtherKev, Erik Karits, JacekBen oraz zdjęcia
archiwalne Akcji Bałtyckiej.

Skład: Michał Starke

 

Salino 2021
Wydanie I.

ISBN 978-83-943254-2-8

 

 

  • Ograniczona liczba sztuk

    Wysyłka maksymalnie 2 sztuk. W przypadku chęci otrzymania większej liczby prosimy o kontakt z sklepikiem

  • Dlaczego broszura jest darmowa

    Broszura przygotowana w ramach projektu „Co powiedziały nam ptaki przez 60 lat badań? Ornitologia w służbie ochrony środowiska i klimatu.” realizowanego dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

0,00 złCena
bottom of page